GİYDİRME CEPHE SİSTEMLERİ

Alüminyum giydirme cepheler; dış kabuğunu oluşturan ince cephe elemanları ile mekândan daha fazla faydalanmayı, iyi bir ses ve ısı yalıtımı sağlamayı, iklimlendirme cihazları ile homojen bir havalandırma sağlayarak mekânların kısa sürede ısıtılıp soğutulabilmesini sağlamaktadır. Temizlik ve bakımlarının kolaylığı kadar, hafifliği ve yapıya az yük binmesini sağlayan özellikleri ile çevresiyle uyumlu, estetik ve modern bir dış görünüme sahip alüminyum giydirme cepheler, kullanıcılar tarafından içinde yaşanmaktan memnuniyet duyulan binalar olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kapaklı Cephe Sistemleri

Modern mimarinin genellikle tercih ettiği bu sistemin özelliği kapakların yatay ve düşey akslarda camlar ile birlikte görülmesidir. Teknolojik ve ekonomik kolaylıklar sağlayan bir sistemdir. Görsel olarak yatay ve dikey çizgi şeklinde kendini göstermektedir. Bu sistemin yapıya uygulanışında katlardaki döşeme betonuna denk gelecek şekilde yerleştirilen çelik ankrajlarla monte edilen düşey profiller ve bunlar arasına görsel veya parapet önü camlarını taşıyabilmek için gerekli yatay kayıt profiller yardımı ile imal edilir. Yatayda ve düşeyde kapak profili kullanılarak da camların cepheye sabitlenmesi sağlanır.

Yarı Kapaklı Cephe Sistemleri

Yarı Kapaklı Cephe Sistemleri, Kapaklı Cephe Sistemlerine benzer olarak dizayn edilmekle beraber aralarındaki farklılık cam montajı sonrası yapılan kapak imalatının düşey veya yatay olmak üzere tek yönde yapılmasından kaynaklanır. Bu sistemde yatay veya düşey profillerden birisi kapaklı, diğeri ise epdm fitil ve silikon dolgulu olmaktadır. Bu sistemde camlar yine kapak ile cepheye sabitlenirken, kalan derzler epdm fitil veya silikon yardımı ile imal edilir. İstenildiğinde Kapaklı Cephe Sistemine kolaylıkla dönüştürmek mümkündür.

 

Silikon Cephe Sistemleri

Silikon Cephe Sistemleri, cephe sistemi dış yüzeylerinde cam haricinde bir yüzey görünmesinin istenmediği, yapıya zenginlik katılmasının amaçlandığı durumlarda ne yatay ne düşey kapak kullanmadan sadece camlar arasında derz dolguları görünecek şekilde montaj yapılarak oluşturulur. Alüminyum karkas sistemi ve cephe montaj uygulaması kapaklı ve yarı kapaklı cepheler ile aynı olup, farklılık cam montajında kullanılan kaset elemanlarından dolayıdır. Camların üzerine özel yapıştırma teknikleriyle yapıştırılan kasetler sayesinde cam sistemi cepheye bağlanır ve bu şekilde dış yüzeyde kapak ihtiyacı olmadan cam montajı yapılabilir.

 

Çelik Takviyeli Cephe Sistemleri

Çelik Takviyeli Cephe Sistemleri, modern şehir hayatının geniş kat açıklıklı ve yüzey alanlı binaların yaygınlaşması nedeniyle geliştirilmiştir. Geniş kat aralıkları ile yüksek miktarda rüzgar veya deprem gibi yatay yükler ile karşılaşabilecek binalar için çelik takviyeli cephe sistemleri kullanılabilir. Giydirme işlemi; cephede oluşturulan çelik altyapıların üzerine alüminyum cephe profillerinin çelik karkası görünür olacak şekilde bağlanması veya tüm çelik karkası kapatacak şekilde monte edilmesi ile imal edilebilir.

 

Spider Cephe Sistemleri

Spider Cephe Sistemleri, mimarilerde estetik olarak ortaya koyduğu şık ve sade görünüm ile farklılık yaratan şeffaf bir sistemdir. Bu sistem, Spider Tutucular olarak tanımlanan çelik bağlantılarla önceden fabrikasyon ortamda projeye göre istenilen yerden delinerek üretilen camların birbirlerine monte edilmesi ile oluşmaktadır. Spider tutucular paslanmaz olarak üretilmektedir. Bu sistemde camlar genellikle lamine cam sistemi olmakla beraber istenildiğinde ısı camlı sistem de yapılabilmektedir. Tüm sistemin düşey taşıyıcıları ise paslanmaz çelikten, epoksi boyalı çelik ya da camdan imal edilen taşıyıcı cam kolonlar olabilmektedir.

 

Kompozit Panel Cephe Sistemleri

Kompakt Laminat Kaplamalar birden çok kraft kağıdına yüksek basınç ve ısı altında özel reçinlerin enjekte edilip sıkıştırılmasıyla üretilen panellerdir. Alüminyum cephe panellerine göre çok daha sağlamdır. Yüksek teknolojisi sayesinde darbelere, yangına, suya neme dayanıklı olup çizilme ve kırılma riski yoktur. Bina cephesine yerleştirilmiş alüminyum T ve L profillere veya bina cephesine kimyasal dübeller vasıtasıyla yerleştirilmiş çelik profil veya karkas sistemine yapıştırılarak uygulanır. Alışveriş merkezleri, spor salonları, stadyumlar, hava alanları, hastaneler, okullar, konutlar, balkon kaplamaları gibi uygulamalarda dış cephe kaplama malzemesi olarak kullanılmaktadır.

 

Cotta Panel Cephe Sistemleri

Terracotta Sistemlerine alternatif olarak geliştirilmiş olan Cotta Panel Cephe Sistemleri, görece daha hafif olması ve Terracotta Sistemleri ile aynı görseli sağlaması nedeni ile yoğun tercih edilen bir sistemdir. Bu panellerin uygulanışında alt konstrüksiyon olarak alüminyum profiller kullanılmakta olup, ısı yalıtımının önemli olduğu dış cephelerde levha kaplama arkasında taşyünü veya camyünü montajı da yapılmaktadır. Cotta Panellerin montajı, oluşturulan alüminyum alt konstrüksiyona özel aparatlar ile yapılmaktadır. Bu cephe sistemleri mimarlara, renklerin solmaması, donma ve çözünme etkilerine dayanıklı olması, doğal taşa göre hafif olması, hızlı ve pratik uygulama olanağı sunması, bakım maliyetinin olmaması gibi avantajlar sunmaktadır. Tüm bu avantajların yanı sıra estetik ve şık görünüm sunması nedeniyle son dönemlerde yoğun şekilde tercih edilmektedir.

 

TOP